Història

El Festival Internacional de música i dansa de Les Preses, organitzat des dels seus inicis pel Cercle de Cultura Tradicional i Popular Marboleny, neix el 1983 i fins el 1995 té una durada de dos dies. El 1995 amplia la programació fins als 4 dies de festival i potencia la participació dels joves. I al 2002 el festival té la seva major reestructuració i passa a denominar-se Ésdansa.

Després de celebrar el 25è aniversari el 2007, i amb la marca Ésdansa consolidada, s’inicia un període de renovació. El festival creix i passa a configurar la seva programació al llarg de sis dies. Durant quatre anys (2008-2011) Ésdansa treballa per convertir-se en un motor per la creació, la producció i exhibició de la dansa catalana d’arrel tradicional, impulsant la renovació i innovació dins del sector i sense oblidar les propostes internacionals.

A partir del 2012 Ésdansa inicia un nou full de ruta (2012-2015). El nou projecte és continuista amb els objectius del festival, i situa la participació del públic en un lloc destacat.

Aquest 2016 el festival obre un nou període de quatre anys (2016-2019), una nova etapa amb l’objectiu de consolidar Ésdansa com el referent i el punt de trobada del país a l’entorn de la dansa d’arrel tradicional.

Mica en mica Ésdansa va consolidant noves línies de programació i amplia el ventall de les propostes que ofereix sempre amb la voluntat d’aproximar la dansa d’arrel tradicional a nous públics. Amb els anys el festival ha demostrat la seva capacitat de renovar-se i adaptar-se a les noves circumstàncies. Ésdansa és avui un segell propi que identifica i potencia la dansa d’arrel tradicional com un treball creatiu actual. Ésdansa s’ha convertit en el festival referent de dansa de llenguatge tradicional.

Tots els grups que han participat al festival queden recollits a continuació.

 

2000 - 2002
2002
  • COMPAÑIA DE DANZAS FOLKLORICAS “RITMOS Y RAICES PANAMEÑAS” (Panamà)
  • ACADEMY DANCE COMPANY (Daguestan)
  • BERRIZTASUNA TALDEA (País Basc)
  • TOSUCUNA (Perú)

Dansajove:

  • JANOSICEK (Eslovàquia)
  • ORBALLO (Galícia)

Memorial Fonso de Lliurona:
PARTICIPANTS:
Quartet Els Tranquils

Nits dels Esbarts:
ESBART MEDITERRÀNIA
ESBART SANTA TECLA
ESBART MANRESÀ

2001
  • MARAGUAN (Cuba)
  • TEMUCO (Xile)
  • KRASNODAR (Rússia)

Dansajove:

  • BODEGA (Eivissa)
  • POLICROMIA MEXICANA (Mèxic)

 

Memorial Fonso de Lliurona:
PARTICIPANTS:
Jaume Arnella

2000
  • DANZAS VENEZUELA (Veneçuela)
  • 14 OKTOBAR (Iugoslàvia)
  • BALLET KASSOUMAYE PANORAMA DE DALIFORT (Senegal)

Dansajove:

  • HOLAJNICY (Polònia)
  • GRUPO FOLKLORICO ARAGONES OTERO DEL CID (Aragó)

 

Memorial Fonso de Lliurona:
PARTICIPANTS:
Borja Balsera (acordió)
Josep Pérez (acordió)
Manelic Sentís (acordió)
Marià Soy (violí)
Àngel Girona (cantador)
Jordi Ferrer (cantador)
LA NOVA EUTERPE Sebastià Bardolet (tenor)
Xavier Solà (tenor)
Jaume Aiats (baríton)
Manel Marsó (baix)

1983 - 1999
1999
  • VATRA DE KICHINEV (Moldàvia)
  • COMPAGNIE NATIONALE DE DANSE DE COTE D’IVOIRE. (Costa d’Ivori-Àfrica)
  • GRUP FOLKLÒRIC BERESTIE DE BREST (Bielorúsia)
  • RANG PUHAR (India)

Dansajove:

  • VATRA DE KICHINEV (Moldàvia)
  • LES MAINAIGES DE PLAN DE CUQUES (França)
  • COLLA SARDANISTA DOLÇA GARROTXA (Olot)
  • NANS DE LES PLANES
  • EL BURRO SAVI DE SANT ESTEVE D’EN BAS
  • ELS CAVALLETS DEL BARRI DE SANT CRISTÒFOR I MASBERNAT (Olot)

 

Memorial Fonso de Lliurona:
PARTICIPANTS:
Pere-Pau Jiménez (acordionista)
Borja Balcera (acordionista)
Peret Cabanyes (cantador)
Joan Barril (cantador)
Lluís Grabulosa (cantador)
Ministrils de l’Empordà (grup de Música Tradicional)

1998
  • ENSAMBLE FOLKLÓRICO DE CIUDAD JUÁREZ (Mèxic)
  • BALLET KASSOUMAYE PANORAMA DE DALIFORT (Senegal)
  • SANGMYUNG KOREA FOLK DANCE COMPANY (Corea del Sud)
  • CULTURAL TRADITIONAL RESEARCH CENTER (Grècia)
  • COBLA-ORQUESTA CADAQUÉS (Alt Empordà, Figueres)

Dansajove:

  • ESCOLA DE DANSA FOLKLÒRICA DE LA GARROTXA (Olot)
  • ESBART MANRESÀ JUVENIL (Manresa)
  • COLLA SARDANISTA FLOR DE FAJOL (Olot)
  • TAMBORERS DE L’ALBERA (L’Albera)

 

Memorial Fonso de Lliurona:
Presentació del llibre “Fonso de Lliurona, acordionista de l’Alta Garrotxa”, segona edició.
Establiment de les Beques Fonso de Lliurona.
PARTICIPANTS:
Manelic Sentís (acordionista)
Amadeu Rossell (acordionista)
Lluís Perramon (acordionista)
Peret Cabanyes (cantador)
Àngel Girona (cantador)
Tururut Bonaigua (grup de Música Tradicional)

1997
  • BALLET FOLKLÓRICO PILMAYQUEM (Argentina)
  • MISGAV DANCE GROUP (Israel)
  • BALLET JOVENTUT DEL DEJESTAN (República del Caucas, Rússia)
  • AGRUPACIÓN CULTURAL AGLAS DE MONTIJO (Badajoz, Extremadura)
  • COBLA-ORQUESTRA CADAQUÉS (Alt Empordà)

Dansajove:

  • GRUPO DE DANZAS DE ANNA MARIA MEJÍAS (Màlaga)
  • ESBART DANSAIRE DE FIGUERES (Figueres)
  • ESBART SANT MARTÍ DE TORRELLES (Torrelles del Llobregat)

 

Memorial Fonso de Lliurona:
Presentació del llibre “Fonso de Lliurona, acordionista de l’Alta Garrotxa”, primera edició.
PARTICIPANTS:
Pere Fosas (acordionista)
Lluís Perramon (acordionista)
Peret Cabanyes (cantador)
Joan Bosch Sucarrats (cantador)
Margarita i Nati Darré (cantadores)
L’Auzel (grup de Música Tradicional)
Sa Cobla (grup de Música Tradicional)

1996
  • GRUP SEMBLANTE ARAGONÉS (Saragossa)
  • NOVGOROD MOLONOST (Rússia)
  • MAZOWSZE KURPIE (Polònia)

Dansajove:

  • GRUPO FOLKLÓRICO SEMBLANTE ARAGONÉS (Saragossa)
  • ESBART SANTA TECLA (Tarragona)
1995
  • FUNDATJÂ CULTURALA CHIOCELUL (Romania)
  • GRUPPO FOLK PROLOCO
  • UNTZUETA EUSKAL DANTZA TALDEA (Euskadi)
  • OKUD RAD (Ex-iuguslavia)
  • GRUP REPRESENTATIU DE RÚSSIA

Dansajove:

  • ESBART JOAQUIM RUYRA (Blanes)
  • ESBART AMICS DE LA SARDANA (ST. Pere Pescador)
  • ESBART VEDRUNA (Palafrugell)
1994
  • ENSAMBLE FOLKLÓRICO DE CIUDAD JUÁREZ (Mèxic)
  • GRUP REPRESENTATIU D’ALEMANYA
1993
  • AHJOLAN TRANHUAJART (Finlàndia)
  • COROS I DANZAS SANT LUIS GONZAGA (Madrid)
  • SU DETENDENTSCHE POTS (Alemanya)
1992
  • COMHALTAR CEOTTORI EIREAM (Irlanda)
  • SA COLLA DE CAN BONET (Eïvissa)
  • AGRUPACIÓ DANSAIRE CASTELL SARROCA (El Penedès)
1991
  • COBLA LA PRINCIPAL DEL LLOBREGAT (Corbera del Llobregat)
  • GRUPPO DE COROS Y DANZAS DE ST.LUIS GONZAGA (Alcorcón – Madrid)
  • SEMBLANTE ARAGONÉS (Saragossa)
  • GRUPPO FOLKLORISTICO DI MOROLO (Roma – Itàlia)
  • ESBART OR I GRANA DE CANOES (Canoes – Catalunya Nord)
1990
  • KOSTA ABRASEVIC (Baka Palanca – Iugoslàvia)
  • ENSAMBLE FOLKLÓRICO CIUDAD JUÁREZ (Chihuhahuha – Mèxic)
  • COBLA DEL COL·LEGI DE SANTA MARIA (Blanes)
  • UNTZUETA EUSKAL DANTZA TALDEA (Laudio – Euskadi)
1989
  • ESCOLA DE COBLA DE CALELLA DE LA COSTA (Catalunya)
  • ESCUELA DE FOLKLORE NACIONAL DE PEDROLA (Saragossa)
  • RANCHO FOLKLÓRICO DE PARANHOS (Porto – Portugal)
  • BALLET FOLKLÓRICO NACIONAL D.I.P. TLAXCALA (Tlaxcala – Mèxic)
1988
  • GRUPPO FOLKLORISTICO DE CANTO Y BAILE DA RELVA (Illes Açores – Portugal)
  • ESCOLA DE MÚSICA PER A LA COBLA CONRAD SALÓ (La Bisbal – Baix Empordà)
  • BANDA DELS GEGANTS DE MATADEPERA (Matadepera)
  • COLLA SARDANISTA MAINADA (Olot)
  • SEMBLANTE ARAGONÉS (Saragossa)
  • BRATISLAVITSKY DETSKIY ZBOR (Txecoslovàquia)
  • ESBART DANSAIRE MARBOLENY JOVIAL (Les Preses)
1987
  • ASOCIACIÓN DE COROS Y DANZAS JOVELLANOS (Gijón – Astúries)
  • CHOIR MAYAKOVSKY (Bulgària)
  • CORAL D’AMAROSA (La Corunya – Galícia)
  • KEMEN DANTZA TALDEA (Irun – Uranzul)
1986

Commemoració del Xè aniversari de la nostra entitat.

  • ASSOCIACIÓ MUSICAL DEL EQUADOR (Equador)
  • DANZAS Y CANTOS DE FILIPINAS (Filipines)
  • INSTITUCIÓ CULTURAL I FOLKLÒRICA CATALUNYA (Barcelona)
  • ESBART MESTRE SIRÉS (Palafrugell)
  • GRUPPO FOLKLORISTICO MINOS (Reggio Calabria – Itàlia)
  • O.K.U.D. RAD (Belgrad – Iugoslàvia)
  • OR I GRANA DE CANOES (Canoes – Catalunya Nord)
  • RONDALLA DES PLA (Petra – Mallorca)
  • LE ROUCATIL (Vicdessos – França)
  • SEMBLANTE ARAGONÉS (Saragossa)
  • WELA WELASCO (Fernando Poo – Guinea Equatorial)

 

  • COBLA LA PRINCIPAL DE BANYOLES
  • COBLA-ORQUESTRA LA MARAVELLA
  • COBLA-ORQUESTRA MONTGRINS
  • COLLA SARDANISTA XALOC
  • COLLA SARDANISTA ROSSINYOLETS DEL FLUVIÀ
  • COLLA SARDANISTA SENZILLESA
  • COLLA SARDANISTA RIALLERA
  • COLLA SARDANISTA AIGÜETA
  • COLLA SARDANISTA MAIG
  • COLLA SARDANISTA FIGUERES
1985
  • CORO SAN IGNACIO (Gorizia – Itàlia)
  • GRUPPO FOLKLORISTICO CITTA DI CASTROVILLARI (Castrovillari – Itàlia)
1984
  • RANCHO FOLKLÓRICO SANTA CECÍLIA (Illes Açores – Portugal)
  • ASSOCIACIÓN UNIVERSITÁRIA DE DANZAS EL CANDIL (Madrid)
  • COBLA LA PRINCIPAL DEL LLOBREGAT (Cornellà de Llobregat – Catalunya)
  • ASSOCIACIÓN FOLKLÓRICA ASTURIANA LOS COLLACIOS (Gijón – Asturias)
  • MIXED SON CHOIR KYSUCA (Txecoslovàquia)
1983
  • KRESAKA EUSKAL DANTZA TALDEA (Sant Sebastià – Donòstia)
  • CORAL POLIFONICA LESTONAC (Cangas – Pontevedra)
  • BANDA MUSICAL UNIÓ SANTA CECÍLIA (Benicàssim – Castelló de la Plana)

Estas visualitzant les dades de l'any 2017.
Si vols veure els continguts d'edicions anteriors seleccionar l'any que vols consultar: