Els tallers en un cop d’ull!

T01. LA DANSA COM A EINA

Imparteix: Cesc Gelabert

Farem una introducció al fet d’entendre la dansa com un acte de consciència dins el cos, com un habitar el cos amb el cor i la ment, com una eina que ens permet viure millor.

IT1 – Dilluns 21 d’agost d’11.45h a 13.30h

IT2 – Dimarts 22 d’agost d’11.45h a 13.30h

 

T02. TAST DEL LABORATORI I – A PARTIR DE LA BOLANGERA

Imparteix: Montse Colomé

Coincidint amb el 35è aniversari d’Ésdansa, el festival obre El Laboratori, un espai destinat a experimentar a partir de la dansa d’arrel tradicional.Buscarem noves idees entorn de la Bolangera i participarem a l’espectacle final del Laboratori.

IT1 – Dimarts 22 d’agost d’11.45h a 13.30h

 

T03. TAST DEL LABORATORI I – A PARTIR DEL BALL PLA

Imparteixen: M. Teresa Agustí i Lluís Calduch

Coincidint amb el 35è aniversari d’Ésdansa, el festival obre El Laboratori, un espai destinat a experimentar a partir de la dansa d’arrel tradicional. Buscarem noves idees entorn del Ball Pla i participarem a l’espectacle final del Laboratori.

IT2 – Dimecres 23 d’agost d’11.45h a 13.30h

 

T04. TAST DEL LABORATORI II – ASSAIG GENERAL

Imparteix: M. Teresa Agustí, Lluís Calduch, Montse Colomé, Cesc Gelabert, Josep Garcia i Joana Vila.

Per clausurar el tast realitzarem un assaig general de l’espectacle del Laboratori amb tots els creadors i participants del Laboratori.

IT1 – Divendres 25 d’agost d’11.45h a 14.30h

IT2 – Divendres 25 d’agost d’11.45h a 14.30h

 

T05. MÚSICA I COREOGRAFIA I

Imparteix: Montse Colomé

Treballarem l’escolta de la música envers la coreografia, de com sorgeixen els passos en relació amb la música que escollim i de

com aquests ens porten a bellugar-nos per l’espai.

IT2 – Dilluns 21 d’agost de 9.30h a 11.30h

 

T06. MÚSICA I COREOGRAFIA II

Imparteix: Montse Colomé

Una segona sessió entorn la música i la coreografia de la mà de Montse Colomé.

IT2 – Dimarts 22 d’agost de 9.30h a 11.30h

 

T07. LA JOTA, DE LA TRADICIÓ ALS NOUS LLENGUATGES

Imparteix: Miguel Ángel Berna

Aprendrem i aprofundirem en el món de la jota, des de la seva forma més popular fins a arribar al nou llenguatge desenvolupat pel mateix Miguel Ángel Berna.

IT1 – Dijous 24 d’agost de 9.30h a 11.30h

IT2 – Dijous 24 d’agost d’11.45h a 13.30h

T08. LA JOTA, DE LA TRADICIÓ ALS NOUS LLENGUATGES II

Imparteix: Miguel Ángel Berna

Farem una segona sessió entorn la jota, des de la seva forma més popular fins al nou llenguatge desenvolupat pel mateix Miguel Ángel Berna.

IT2 – Divendres 25 d’agost de 9.30h a 11.30h

 

T09. TRANSFORMAR LA JOTA

Imparteixen: M. Teresa Agustí i Lluís Calduch

Proposem una revolució de la jota, una sessió en què cadascun de vosaltres pugui experimentar la jota des del propi punt de vista.

IT2 – Dilluns 21 d’agost d’11.45h a 13.30h

 

T10. BALLS I DANSES DEL MONTSIÀ I – BALL DE MANTONS O JOTA VELLA D’ULLDECONA

Imparteixen: M. Teresa Agustí i Lluís Calduch

Viatjarem cap a les Terres de l’Ebre per aprendre aquest ball de plaça a ritme de jota ballat amb mantons de Manila.

IT1 – Dilluns 21 d’agost de 9.30h a 11.30h

 

T11. BALLS I DANSES DEL MONTSIÀ II – BALL DE LA RODA DE MASDENVERGE

Imparteixen: M. Teresa Agustí i Lluís Calduch

Continuarem el recorregut pel Montsià amb una dansa que ballaven els majorals i les xiques de nit al so de la dolçaina i del tambor.

IT1 – Dimecres 23 d’agost de 9.30h a 11.30h

 

T12. BALLS I DANSES DEL MONTSIÀ III – BALL DE TRES D’ULLDECONA I JOTA DE GODALL

Imparteixen: M. Teresa Agustí i Lluís Calduch

Acabarem el recorregut pel Montsià amb aquestes dues danses molt representatives de la zona.

IT1 – Divendres 25 d’agost de 9.30h a 11.30h

 

T13. DANSES DEL PRIORAT, RIBERA D’EBRE I TERRA ALTA I

Imparteix: Lídia de Mena, Joan Munté i Francesc Tomàs “Panxito”

La primera sessió d’un recorregut per conèixer i practicar diverses peces del repertori de transmissió oral i viu actualment a les comarques del Priorat, la Ribera d’Ebre i la Terra Alta.

IT1 – Dimarts 22 d’agost de 9.30h a 11.30h

IT2 – Dimecres 23 d’agost de 9.30h a 11.30h

 

T14. DANSES DEL PRIORAT, RIBERA D’EBRE I TERRA ALTA II

Imparteix: Lídia de Mena, Joan Munté i Francesc Tomàs “Panxito”

Segona sessió del recorregut per les comarques del Priorat, la Ribera d’Ebre i la Terra Alta; així com donar  eines per la improvització i nova creació.

IT1 – Dimecres 23 d’agost d’11.45h a 13.30h

IT2 – Dijous 24 d’agost de 9.30h a 11.30h

T15. DANSES DEL PRIORAT, RIBERA D’EBRE I TERRA ALTA III

Imparteix: Lídia de Mena, Joan Munté i Francesc Tomàs “Panxito”

Tercera sessió del monogràfic en què gaudirem de “Lo plaer de ballar… LA JOTA”.

IT1 – Dijous 24 d’agost d’11.45h a 13.30h

 

T16. LA DANSA DE LES MIL MANS O SAMAN

Imparteix: Bireun Seudati

És un dels balls més populars d’Indonèsia i es balla per celebrar el naixement del profeta Mahoma o esdeveniments importants. És Obra mestra del Patrimoni Oral i Intangible de la Humanitat (UNESCO).

IT1 – Dimarts 22 d’agost de 16.30h a 18h

IT2 – Dilluns 21 d’agost de 16.30h a 18h

 

T17. BANDARI TARANEH, DANSA DE CASAMENT IRANIÀ

Imparteix: Ali Barati

De la falda sud del Caucas ens arriba aquesta dansa que ens permetrà conèixer millor la cultura persa i la celebració dels seus casaments.

IT1 – Dilluns 21 d’agost de 16.30h a 18h

IT2 – Dimecres 23 d’agost de 16.30h a 18h

 

T18. BALL DE LAS INDITAS

Imparteixen: Celina Gallo i Luciano Sánchez

Coneixerem aquesta dansa de festeig nicaragüenca entre l’home de la cort europea del segle XV i la dona indígena centreamericana a ritme de marimba.

IT1 – Dimecres 23 d’agost de 16.30h a 18h

IT2 – Divendres 25 d’agost de 16.30h a 18h

 

T19. BALLS DE LES FESTES POPULARS BIELORUSSES

Imparteix: Anatoli Vorobiev

Anirem fins el centre de Bielorússia per aprendre-ho tot de les grans festes populars d’estiu i la dansa Chilova Tamara, unes danses destacades per l’elegància i força que desprenen.

IT1 – Dijous 24 d’agost de 16.30h a 18h

 

T20. BALANTA KSUNDE

Imparteix. Adozai Floriano Dos Reis i Marcelia Domingos

Fem parada a Guinea Bissau, l’Àfrica Occidental. Aprendrem una dansa competitiva que vol demostrar la qualitat de cadascú i que destaca per l’originalitat del vestuari i les coreografies.

IT1 – Divendres 25 d’agost de 16.30h a 18h

IT2 – Dijous 24 d’agost de 16.30h a 18h

 

T21. INDYRBAI, DANSES DEL CAUCAS

Imparteix: Akhmat Kudaev

Ens endinsem a aquestes terres amb una dansa festiva que es balla al final de les collites. Descobrirem l’ànima del seu poble: una combinació d’elements càlids i freds, d’amor i violència.

IT2 – Dimarts 22 d’agost de 16.30h a 18h